AFSÜ Kadrosu Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliklerine Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AFSÜ’nün akademik ve idari kadrosu ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününün 6. yıl dönümünde Afyonkarahisar’da düzenlenen etkinliklere katıldı. AFSÜ personeli her sene olduğu gibi bu sene de Zafer Meydanında “Demokrasi Nöbeti” tuttu.

AFSÜ’nün de paydaşı olduğu etkinlikler çerçevesinde ilk olarak aziz şehitlerimiz yâd edildi. Afyonkarahisar Hava Şehitliği ve Polis Şehitliği ziyaret edilerek, şehitlerimizin kabirlerine karanfiller bırakıldı, Fatihalar okundu. İmaret Camiinde de tüm şehitlerimizin ruhlarına ithafen Mevlid-i Şerif okutularak, milletimizin huzuru, ülkemizin birlik ve beraberliği için dualar edildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürlüğü’nün “15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Konulu Fotoğraf Sergisi” ve Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Kitap Sergisi açılışı yapıldı. Kurdele kesilerek açılışı yapılan sergide protokol üyeleri sergideki fotoğrafları inceledi. 15 Temmuz gecesi yaşananlar ve darbe girişimine karşı gösterilen kahramanlıkların yer aldığı fotoğraflar büyük ilgi gördü.

Milletin şanlı destanının yıl dönümünde, akşam saatlerinden itibaren 15 Temmuz 2016 gecesi darbe girişimine karşı yaşanan ruh ve heyecanla Zafer Meydanında demokrasi nöbeti tutuldu. Meydandaki program, Afyonkarahisar Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisi ile başladı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları tarafından sancak koşusuyla getirilen Türk bayrağı Vali Kübra Güran Yiğitbaşı’na teslim edildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile devam eden programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından sinevizyon gösterimi yapıldı.

Protokol konuşmalarında sırasıyla Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun ardından Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı kürsüye geldi. Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın 15 Temmuz konulu video gösterimi sunuldu. Saatler 00.13’ü gösterdiğinde ise tüm camilerden eş zamanlı olarak Sela okundu ve dualar edildi. Demokrasi Nöbeti, sabah namazı saatine kadar devam etti.